Zapalenie dziąseł: jak sobie z nim radzić?

Zapalenie dziąseł jest powszechnym problemem, który dotyka wiele osób. Co ciekawe, niekoniecznie ma związek z wiekiem. Może być spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej, ale także czynnikami zewnętrznymi, takimi jak dieta, palenie tytoniu czy stres. Czy wystarczy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, aby na zawsze pozbyć się tego przykrego problemu?

Jakie są przyczyny chorób dziąseł?

Przyczyny zapalenia dziąseł mogą być różne. Najczęściej wymienia się niedostateczną higienę jamy ustnej, która pozwala na namnażanie się bakterii powodujących stan zapalny. Inne czynniki ryzyka to palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne (np. ciąża, menopauza), niektóre choroby (np. cukrzyca, choroby tarczycy), stres oraz nieodpowiednia dieta bogata w cukry i słodycze. Również niektóre leki, takie jak np. preparaty stosowane w chemioterapii, mogą prowadzić do osłabienia tkanek i ich podatności na choroby.

Czy paradontoza to to samo co zapalenie dziąseł?

Tak, paradontoza to inna nazwa zapalenia dziąseł. Jest to stan zapalny tkanek otaczających zęby, w tym dziąseł, kości i wiązek włókien łączących zęby z kością. Może prowadzić do odklejenia się dziąseł od zębów, a w konsekwencji do ich wypadania. Paradontoza jest często lekceważona przez pacjentów, ponieważ na początku przebiega bezobjawowo. Dlatego, ☛ profilaktyka paradontozy, to przede wszystkim regularne wizyty u stomatologa i dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Nie lekceważ pierwszych objawów

Stan zapalny dziąseł (inaczej paradontoza) to choroba przyzębia, czyli tkanek, które trzymają zęby w miejscu. Zapalenie dziąseł może być spowodowane przez nadmierny wzrost bakterii w jamie ustnej, które powodują rozwój płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Może ono prowadzić do uszkodzenia tkanek wokół zębów, a w konsekwencji do ich utraty. 

Objawy zapalenia dziąseł mogą obejmować:

 • Swędzenie i pieczenie dziąseł
 • Obrzęk dziąseł
 • Krwawienie podczas mycia zębów lub nitkowania
 • Powiększenie przestrzeni międzyzębowych
 • Zmiana położenia zębów lub ich luźność
 • Zmęczenie i osłabienie
 • Suchość w jamie ustnej
 • Zmiana koloru dziąseł (np. na intensywny czerwony)
 • Nieprzyjemny zapach z ust

W przypadku braku leczenia zapalenie dziąseł może powodować ☛ problemy zdrowotne, które mogą być objawem nieleczonej choroby jamy ustnej, takich jak choroby serca czy cukrzyca. Często przyczynia się również do przedwczesnej utraty zębów.

Jeśli zauważymy u siebie objawy zapalenia dziąseł, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. 

Na czym polega leczenie i czy da się zatrzymać rozwój paradontozy?

Jak twierdzi dentysta ze Słupcy, z gabinetów Dentivia, najlepszym sposobem na wyleczenie zapalenia dziąseł jest jak najszybsze usunięcie nadmiaru płytki nazębnej. Należy wówczas zdecydowanie bardziej zadbać o higienę jamy ustnej, dokładniej czyścić zęby szczoteczką i regularnie je nitkować oraz używać dobrego płynu do płukania ust oraz przynajmniej raz na 6 miesięcy umówić się na wizytę w gabinecie. 

Standardowo, w zależności od stopnia rozwoju choroby, leczenie może obejmować takie działania jak:

 • Usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów i dziąseł
 • Leczenie chirurgiczne, w przypadku gdy zapalenie jest bardzo zaawansowane lub gdy zaatakowało ono tkanki wokół zębów
 • Stosowanie leków przeciwzapalnych i antybiotyków, aby zwalczyć infekcję
 • Stosowanie specjalnych płukanek do jamy ustnej lub stosowanie żeli zawierających substancje przeciwzapalne
 • Zalecenie zmiany diety lub nawyków związanych z pielęgnacją zębów i dziąseł, aby uniknąć ponownego wystąpienia choroby.

Stomatolog Słupca ostrzega, że w niektórych przypadkach paradontoza jest nieodwracalna i nie da się jej całkowicie wyleczyć. Dlatego niezwykle istotne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę i diagnozować zmiany w jamie ustnej. Odpowiednio prowadzone leczenie może znacznie zmniejszyć ryzyko dalszego rozwoju choroby i utraty zębów.

Sposoby na zapobieganie zapaleniu dziąseł

Aby zapobiegać stanom zapalnym dziąseł, należy przede wszystkim:

 1. Najważniejsza jest ☛ prawidłowa higiena jamy ustnej. Ważne jest, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej 2-3 minuty, a także nitkować zęby. Może to pomóc w utrzymaniu zdrowych i mocnych dziąseł. 
 2. Warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej lub irygatora dentystycznego, które mogą być pomocne w lepszym utrzymaniu higieny jamy ustnej. 
 3. Ważnym krokiem jest regularne odwiedzanie stomatologa, w tym raz na pół roku usuwanie kamienia nazębnego. 
 4. Pamiętać o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminę C, witaminy z grupy B oraz przeciwutleniacze.

Warto zmienić szkodliwe nawyki i zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. paradontozie. Płytka nazębna i osady nazębne są głównymi czynnikami prowadzącymi do rozwoju choroby dziąseł. Jeśli nie są one regularnie usuwane, mogą prowadzić do zapalenia dziąseł i choroby przyzębia. Dbanie o higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, używanie nitki dentystycznej i odwiedzanie stomatologa co najmniej raz w roku może pomóc w zapobieganiu rozwojowi choroby dziąseł i utrzymaniu zdrowych dziąseł.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...