Usuwanie kamienia nazębnego

Czy wiesz, że kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojej jamy ustnej? Chcesz dowiedzieć się, jak mu zapobiegać i skutecznie z nim walczyć? W tym wpisie omówimy, dlaczego regularne usuwanie kamienia jest ważne, jak zapobiegać jego powstawaniu oraz jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się osadu. Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna powstawać na zębach już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów. Jest stwardniałym osadem, zbudowanym z bakterii, resztek jedzenia i minerałów pochodzących z flory jamy ustnej, który gromadzi się na zębach. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, a w konserwacji całego organizmu. Najczęściej powoduje próchnicę, stany zapalne dziąseł, utrudnia leczenia stomalogologiczne i … po prostu brzydko wygląda.

Brak prawidłowej higieny, zepsute zęby i lekceważenie powstawania kamienia może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu.

Dowiedz się więcej ➤ Choroby jamy ustnej, a także ➤ Problemy zdrowotne, które mogą być objawem nieleczonej choroby jamy ustnej.

Stomatolog Słupca radzi: lepiej zapobiegać niż leczyć

Wielu z nas, niesłusznie uważa, że problemy jamy ustnej nie mają wpływu na pozostałe układy w organizmie człowieka. Z tego powodu, dolegliwości w jamie ustnej, często są lekceważone. Poza zaawansowaną próchnicą czy chorobami dziąseł, które są bolesne i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, te mniej uciążliwe, przez wielu z nas, bywają długo bagatelizowane. Niestety, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Kamień prowadzi bowiem do chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł, przyzębia, a nawet paradontozy.

Pamiętaj, że bez zdrowych dziąseł, nie będzie zdrowych zębów! Dowiedz się więcej ➤ Profilaktyka paradontozy

Objawy kamienia nazębnego

Nagromadzony kamień nazębny może powodować cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Odsłonięte zakończenia nerwowe powodują bolesną nadwrażliwość zębów. W efekcie zęby źle reagują na gorące lub zimne napoje oraz słodkie pokarmy. Stomatolog Słupca wylicza następujące objawy kamienia nazębnego, które powinny zwrócić Twoją uwagę:

  1. Ból i dyskomfort podczas jedzenia
  2. Ból i dyskomfort podczas szczotkowania zębów
  3. Obrzęk i krwawienie z dziąseł
  4. Nieprzyjemny zapach z ust
  5. Szybko nawracający biały, szary lub żółty nalot na zębach

Jeśli zauważyłeś u siebie, którekolwiek z wymienionych objawów, skontaktuj się z lekarzem dentystą. Usuwaj kamień nazębny i zapobiegaj problemom z zębami i dziąsłami w przyszłości.

Usuwanie kamienia nazębnego cena i przebieg wizyty

Nie od dziś wiadomo, że podstawowym sposobem zapobiegania chorobom jamy ustnej, dziąseł i zębów jest codzienna higiena jamy ustnej. O tym, że ważne jest regularne, prawidłowe szczotkowanie zębów, mówi się już w żłobkach i przedszkolach. Jednak wciąż edukacja w tym zakresie wydaje się być niewystarczająca, a osób z poważnymi problemami i próchnicą, wciąż jest bardzo wiele.

Dowiedz się więcej ➤ Jak prawidłowo szczotkować zęby? oraz ➤ Higiena jamy ustnej u dzieci.

Jednak w przypadku kamienia nazębnego, nawet najlepsza domowa higiena, może okazać się niewystarczająca. Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, która ma tendencję do bardzo szybkiego odnawiania się. Wbrew utartym opiniom, główną przyczyną powstawania nie jest picie kawy, herbaty czy palenie tytoniu. Oczywiście te czynniki mają wpływ na przyspieszanie procesu, jednak podstawowym czynnikiem decydującym jest jakość higieny. U niektórych pacjentów, diagnozuje się taki skład śliny, który może przyczyniać się do nadmiernego odkładania się kamienia.

W każdym przypadku stomatolog Słupca zaleca dbanie o zęby i ich higienę, co będzie najlepszym sposobem na usuwanie kamienia nazębnego w domu. Jednocześnie, zaleca się regularne, częstsze wizyty w gabinecie dentystycznym w celu stomatologicznego usunięcia kamienia. Proponowany zabieg to scaling, który jest elementem higienizacji. Usuwanie kamienia nazębnego to koszt  około 150 złotych. W przypadku nawracających problemów lub sporadycznych wizyt w gabinecie, warto rozważyć skorzystanie z pakietu higienizacji, który obejmuje usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów i fluoryzację. Koszt to około 250 złotych, ale z gabinetu wyjdziesz z lśniącym uśmiechem od ucha do ucha:)

Usuwanie kamienia nazębnego NFZ

Z zabiegu usuwania kamienia nazębnego można skorzystać również w ramach świadczeń NFZ. Każdemu pacjentowi objętemu ubezpieczeniem zdrowotnym, raz w roku przysługuje bezpłatne usunięcie złogów nazębnych wraz z wizytą instruktażową dotyczą higieny jamy ustnej. Zabieg usunięcia kamienia dotyczy wszystkich zębów w szczęce i żuchwie. Aby skorzystać z refundowanej wizyty, należy umówić się z przychodni, która ma podpisany kontrakt na refundację świadczeń w ramach NFZ.

Codzienna higiena i korzystanie z higienizacji stomatologicznej, to najlepszy sposób na pozbycie się kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. W ten sposób wzmocnisz także szkliwo, dzięki czemu zęby będą bardziej odporne na próchnicę.

Zapobiegaj powstawaniu próchnicy i paradontozy. Ciesz się pięknym, białym uśmiechem!

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...