Szczoteczka do zębów elektryczna czy manualna?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest absolutną koniecznością. Ważne jest aby myć zęby regularnie i odpowiednią techniką, ale czy zastanawialiście się kiedyś czy lepiej używać szczoteczki elektrycznej czy manualnej? Obie mają swoje wady i zalety, ale czy można powiedzieć, że jednak jest lepsza od drugiej? W dalszej części artykułu, postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i przedstawić plusy i minusy obu rodzajów szczoteczek. Na końcu sam zdecydujecie, która jest dla Was lepsza.

Szczoteczka elektryczna – skuteczność czy wygoda

Szczoteczka elektryczna jest wygodniejsza czy bardziej skuteczna od manualnej? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą dbać o swoje zęby w jak najlepszy sposób.Szczoteczki elektryczne zyskują coraz więcej zwolenników, ale czy rzeczywiście są lepsze od tradycyjnych, manualnych szczoteczek?

Na pewno szczoteczki elektryczne są bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Ich końcówki obracają się i oscylują, co pomaga w szybszym i dokładniejszym oczyszczaniu zębów i dziąseł. Wiele modeli posiada również funkcje takie jak timer, który ułatwia kontrolę prawidłowego czasu czyszczenia oraz sensor nacisku, który ostrzega, gdy szczotkujemy zbyt mocno. 

Szczoteczki elektryczne mają jednak pewne wady:

  1. Są znacznie droższe od manualnych
  2. Trzeba ładować akumulator lub kupować nowe baterie
  3. Regularnie należy wymieniać główkę szczoteczki
  4. Nie należy stosować ich przy aparacie ortodontycznym
  5. Ze względu na silne wibracje, osoby z dużą wrażliwością zębów, mogą odczuwać dyskomfort.

Manualna czy elektryczna? Porównanie kosztów

Głównym zadaniem dobrze dobranej szczoteczki do zębów jest jak najlepsze i efektywne oczyszczanie zębów. Wielu z nas jest w stanie zapłacić za to naprawdę duże pieniądze. I nie ma w tym nic dziwnego.Prawidłowa higiena jamy ustnej, to długofalowe korzyści i potencjalnie mniejsze problemy z uzębieniem i dziąsłami.

Wybór szczoteczki pomiędzy manualną a elektryczną w dużej mierze zależeć będzie od indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Porównanie kosztów to ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze szczoteczki do zębów. Szczoteczki elektryczne z pewnością są bardziej skuteczne, ale ich cena niektórych może skutecznie zniechęcić.

Cena zakupu szczoteczki elektrycznej może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do kosztu ich eksploatacji, należy doliczyć koszt ładowania akumulatora lub zakupu baterii. Co około 3 miesiące należy wymieniać koców kę szczoteczki z główką. Jej koszt to około 8-10 złotych.

Cena zakupu szczoteczki ręcznej to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych. Odchodzi nam koszt ładowania czy zakupu baterii, ale szczoteczkę należy wymieniać co około 3 miesiące. Jej koszt całkowity, będzie zatem zbliżony do kosztu samych końcówek do szczoteczki elektrycznej.

Co radzą specjaliści?

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i manualne mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że manualną szczoteczką nie są w stanie umyć zębów tak dokładnie jak elektryczną, inni wręcz odwrotnie. Przyjrzyjmy się zatem opiniom specjalistów.

Jak twierdzi dentysta Słupca ze specjalistycznych gabinetów stomatologicznych Dentivia, szczoteczki manualne, mogą nie być równie efektywne co elektryczne.

Są tańsze i prostsze w użyciu, ale ich skuteczność zależeć będzie od umiejętności szczotkującego. Dowiedz się więcej ➤ Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Według specjalistów, szczoteczki elektryczne są one bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej niż manualne szczoteczki. Wbudowany mechanizm odliczania czasu, sugeruje przejście do kolejnej sekcji mycia, mogą regulować stopień nacisku czy kąt nachylenia. Znacznie ułatwi to mycie zębów w najbardziej efektywny sposób, bez konieczności zapamiętywania zasad i kontrolowania się w trakcie czynności.

Z tego powodu, szczoteczki elektryczne są również polecane dla osób z problemami z dziąsłami, takimi jak choroba przyzębia, czy dla osób z trudnościami manualnymi. 

Warto również wspomnieć, że szczoteczki elektryczne zapewniają więcej przyjemności z szczotkowania dla osób, które lubią nowoczesne rozwiązania:)

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...