Problemy zdrowotne, które mogą być objawem nieleczonej choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej, takie jak próchnica czy choroby dziąseł, mogą być nie tylko bolesne i uciążliwe, ale również stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nieleczenie tych chorób może prowadzić do szeregu poważnych konsekwencji, w tym do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, a nawet do rozwoju poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby serca.

Najczęstsze problemy zdrowotne w jamie ustnej

Jak informuje dentysta Słupca z gabinetów Dentivia. choroby jamy ustnej jest cały szereg nieprawidłowych stanów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Do najczęstszych chorób jamy ustnej należą: 

 • próchnica – choroba związana z rozwojem bakterii na powierzchni zębów, które powodują niszczenie szkliwa. Może prowadzić do bólu i utraty zębów.
 • choroby dziąseł – schorzenia dotyczące tkanki łącznej, która otacza i mocuje zęby. Mogą prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Często są spowodowane złą higieną jamy ustnej i nieleczeniem próchnicy.
 • przerost bakterii w jamie ustnej – tzw. nadkażenie bakteryjne
 • zapalenie/choroby  języka – mogą prowadzić do bólu, pieczenia, zmian w obrębie języka i utrudniać mówienie i połykanie. Często są spowodowane złą higieną jamy ustne i/lub stanem zapalnym dziąseł.
 • paradontoza – paradontoza to choroba dziąseł, która prowadzi do ich odkładania się i rozchwiania. Może prowadzić do utraty zębów. Często jest spowodowana złą higieną jamy ustnej i nieleczeniem próchnicy.
 • zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej (np. aftowe zapalenie jamy ustnej) – może prowadzić do bólu i utrudnienia w mówieniu i połykaniu. Często jest spowodowane złą higieną jamy ustnej i/lub stanem zapalnym dziąseł.
 • zmiany nowotworowe jamy ustnej – bardzo poważne i wymagają natychmiastowego leczenia zmiany w jamie ustnej. Często są spowodowane złą higieną jamy ustnej i nieleczeniem próchnicy.

Wszystkie te choroby mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego tak ważne jest, by dbać o stan naszej jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa w celu wczesnego wykrycia i leczenia ewentualnych chorób.

Problemy zdrowotne jako konsekwencja chorób jamy ustnej 

Nieleczona choroba jamy ustnej może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych komplikacji należą:

 • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego – choroby jamy ustnej mogą prowadzić do zaburzenia trawienia, co może powodować wzdęcia, bóle brzucha, a nawet zaparcia. Choroby jamy ustnej, np. pleśniawki, mogą prowadzić do zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, w tym do chorób jelit. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do jelit i prowadzić do infekcji i zapalenia.
 • Zakażenia układu moczowego – bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do układu moczowego i prowadzić do infekcji.
 • Zaburzenia w układzie oddechowym – nieleczone choroby jamy ustnej mogą prowadzić do zapalenia migdałków i innych chorób układu oddechowego.
 • Cukrzyca – choroby jamy ustnej mogą być często występującym objawem cukrzycy.
 • Choroby serca – zapalenie dziąseł i inne choroby jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju chorób serca.

Stomatolog ze Słupcy twierdzi, że często choroby jamy ustnej, takie jak próchnica czy choroby dziąseł, mogą być lekceważone przez pacjentów, którzy uważają je za niegroźne i niezwiązane z innymi chorobami. W pierwszym etapie rozpoznania choroby przewlekłej lub zaburzenia, choroby jamy ustnej często nie są brane pod uwagę przez lekarzy i nie są kojarzone z trwającymi lub przeszłymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, by dbać o stan naszej jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa w celu wczesnego wykrycia i leczenia ewentualnych chorób. W ten sposób możemy zapobiec rozwojowi poważnych komplikacji i zachować zdrowie.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...