Podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu – higiena i profilaktyka

Zdrowy i piękny uśmiech

Wiele mówi się o higienie jamy ustnej, a producenci różnych środków, jak pasty do zębów czy szczoteczki, prześcigają się w atrakcyjnych ofertach. Oczywiście, modne gadżety często okazują się przydatne, jednak zdrowe zęby to przede wszystkim odpowiednie nawyki każdego dnia oraz profilaktyka. O czym więc warto pamiętać, by cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata?

Regularne mycie zębów

Aby zachować zęby w dobrej kondycji, należy myć je najlepiej po każdym posiłku, a nie jak często się przyjęło – 2 lub 3 razy dziennie. Wybór odpowiedniej szczoteczki lub pasty do zębów zależy zazwyczaj od indywidualnych preferencji lub potrzeb (na przykład pasta wzmacniająca szkliwo). Zęby szczotkujemy zewnątrz i wewnątrz, dynamicznymi, wymiatającymi ruchami. Ułatwić to może szczoteczka elektryczna, jednak jej zakup nie jest koniecznością. Podczas mycia zębów nie należy zapominać też o oczyszczeniu przestrzeni między zębami specjalną nicią dentystyczną. Ważne jest też oczyszczenie języka, a na koniec przepłukanie zębów wodą lub specjalnym płynem.

Wizyty w gabinecie stomatologa

Piękne zęby to zdrowe zęby. Z tego powodu należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologa. Z wizytami nie należy czekać do momentu, aż pojawi się ból. Profilaktyka pomoże wychwycić problemy w początkowym stadium, dzięki czemu ich leczenie może być zdecydowanie mniej bolesne lub kosztowne. Dobry dentysta Słupca pomoże też w doborze odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej i doradzi jak dbać o zęby, aby jak najdłużej były zdrowe.

Dieta a stan zębów

Na stan naszych zębów wpływa też dieta. Warto więc przyjrzeć się temu, co jemy. Na zęby negatywnie wpływa nadmiar kwaśnych potraw, a także niektóre owoce i warzywa. Zawarte w nich kwasy potrafią niszczyć szkliwo. Źle działa na zęby także nadmiar słodyczy. Powoduje rozwój próchnicy, a co za tym idzie – przyczynia się do ubytków w zębach. Jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych przebarwień, z pewnością warto ograniczyć czarną kawę, mocną herbatę oraz czerwone wino. Bardzo negatywny wpływ za zęby ma też palenie papierosów. A co służy zębom? Na pewno dieta bogata w wapń, czyli produkty takie jak sery, jogurty, tofu, czy łosoś.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...