Na czym polega scaling i piaskowanie zębów?

Dla większości z nas, wizyta u dentysty kojarzy się nieprzyjemnie. Jednak, jak wiadomo, regularna opieka stomatologiczna jest kluczowa dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla zdrowia całego organizmu. Zaniedbywanie regularnych wizyt u dentysty oraz brak odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby przyzębia, próchnica czy nawet choroby serca.

W tym wpisie skupimy się na dwóch popularnych zabiegach stomatologicznych, jakimi są scaling i piaskowanie zębów. Obie metody służą do usunięcia osadu nazębnego i kamienia nazębnego. Dowiedzmy się zatem, czym dokładnie są te zabiegi i dlaczego warto je wykonywać regularnie.

Scaling zębów

Scaling to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych przez stomatologów w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadu nazębnego z zębów. Kamień nazębny to twarda, brązowo-żółta substancja, która osadza się na zębach w wyniku braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jest dużo trudniejszy do usunięcia niż osad nazębny, dlatego wykonuje się go w gabinecie stomatologicznym.

Podczas zabiegu scalingu, stomatolog używa specjalnego, precyzyjnego narzędzia, zwanego skalerem. Narzędzie to wyposażone jest w końcówkę, która przypomina haczyk lub dłutko, a jej zadaniem jest usunięcie kamienia i osadu nazębnego z powierzchni zębów, przestrzeni między nimi oraz z okolic dziąseł. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, aby uniknąć bólu i dyskomfortu.

Zabieg scalingu jest wskazany dla osób, u których zdiagnozowano nadmierną ilość kamienia nazębnego i osadu nazębnego, a także dla tych, którzy mają problemy z chorobami przyzębia. Usunięcie kamienia i osadu nazębnego jest niezwykle ważne, ponieważ przyczynia się to do redukcji bakterii w jamie ustnej i zmniejsza ryzyko powstania chorób związanych z przyzębiem.

Przeczytaj także: Usuwanie kamienia nazębnego

Dentysta Słupca potwierdza, że korzyścią płynącą z zabiegu scalingu jest przede wszystkim poprawa estetyki zębów. Nieoceniony jest także jego wpływ na poprawę higieny jamy ustnej oraz zmniejszenie ryzyka powstania chorób przyzębia i innych chorób jamy ustnej.

Cena zabiegu skalowania zębów może się różnić w zależności od miasta, kliniki stomatologicznej oraz stopnia zaawansowania problemu. W Polsce koszt takiego zabiegu wynosi zazwyczaj od 100 do 300 złotych. Jednak, mimo że cena może wydawać się wysoka, warto zainwestować w swój uśmiech, ponieważ regularne skalowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej i zapobiega poważniejszym problemom dentystycznym, które mogą kosztować znacznie więcej.

Przeczytaj także: Profilaktyka paradontozy

Piaskowanie

Piaskowanie jest popularnym zabiegiem stomatologicznym, który służy do usuwania osadu nazębnego, plam i przebarwień z powierzchni zębów. Zabieg polega na naniesieniu na zęby specjalnej pasty piaskowej, która jest pod ciśnieniem aplikowana na powierzchnię zębów. Następnie, piasek jest usuwany z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody, co pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów.

Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym i nie wymaga znieczulenia, co sprawia, że jest to bezpieczna i skuteczna metoda zachowania prawidłowej higieny w jamie ustnej.

Zabieg piaskowania jest zalecany dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów poprzez usunięcie plam i przebarwień, a także dla tych, którzy zmagają się z nadmierną ilością osadu nazębnego, który nie może być usunięty za pomocą standardowej szczoteczki do zębów.

Korzyści płynące z zabiegu piaskowania to nie tylko poprawa estetyki zębów, ale także zmniejszenie ryzyka powstania chorób przyzębia oraz innych chorób jamy ustnej. Piaskowanie jest szczególnie korzystne dla osób, które palą papierosy lub piją dużo kawy lub herbaty, ponieważ te napoje mogą powodować przebarwienia zębów.

Cena zabiegu piaskowania zębów może się różnić w zależności od miasta, kliniki stomatologicznej oraz stopnia zaawansowania problemu. Jednak w Polsce średni koszt piaskowania zębów wynosi około 150-300 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że koszt ten może się zwrócić, ponieważ regularne piaskowanie zębów może zapobiegać kosztownym i nieprzyjemnym zabiegom dentystycznym w przyszłości.

Różnice między scalingiem a piaskowaniem

Chociaż zarówno scaling, jak i piaskowanie zębów służą do usuwania osadu nazębnego, to jednak istnieją między nimi pewne subtelne różnice. 

Scaling to precyzyjny zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który dokładnie usuwa kamień nazębny i osad z powierzchni zębów. Z kolei piaskowanie zębów jest bardziej kosmetycznym zabiegiem, który polega na nanoszeniu pasty piaskowej na zęby i następnie usuwaniu jej przy użyciu strumienia wody.

Scaling może trwać dłużej niż piaskowanie, ponieważ wymaga większej precyzji i dokładnej pracy z narzędziem. Jednak jest to również bardziej skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego i osadu, zwłaszcza u pacjentów z chorobami przyzębia.

Scaling zapewnia usunięcie wszelkich twardych złogów i zanieczyszczeń z zębów, a piaskowane pozbawi zęby osadów i przebarwień. Piaskowanie często poprzedza lub uzupełnia zabieg scalingu, ale równie dobrze może być oddzielnym zabiegiem. Często stosuje się je jako etap przygotowania do profesjonalnego zabiegu wybielania zębów.

Jeśli szukasz profesjonalnej opieki stomatologicznej, warto skorzystać z usług doświadczonych dentystów i stomatologów. Skonsultuj się ze specjalistami z gabinetów Dentivia.pl. Już dziś ciesz się pięknym, zdrowym i olśniewającym uśmiechem.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...