Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe

Jedną z popularnych metod leczenia stosowanych w stomatologii jest leczenie kanałowe. Narosło wokół niego wiele mitów i błędnych przekonań. Ta metoda wciąż budzi u pacjentów strach i niepokój. Wynika to oczywiście z faktu, że leczenie kanałowe wiąże się z poważniejszą interwencją niż standardowe leczenie ubytków. Niestety czasem, nawet mimo odpowiedniej dbałości o zdrowie zębów, jest ono konieczne. Na szczęście rozwój stomatologii sprawia, że przeprowadzenie tego typu zabiegu jest dziś dużo bardziej komfortowe niż jeszcze kilka lat temu.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest wdrażane w sytuacji, gdy u pacjenta następuje nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Podczas procesu leczenia miazga jest usuwana z kanałów zęba, a samo miejsce poddawane zabiegowi zostaje dokładnie zdezynfekowane. Kanały zębowe wypełnia się też odpowiednimi substancjami o działaniu ochronnym, a na ząb zakładana jest specjalna korona kliniczna zęba, którą można też zabezpieczyć lub obudować. Leczenie kanałowe to często najlepsza metoda ratująca ząb przed dalszą dewastacją i rozwojem choroby. Dlaczego miazga zębowa jest tak niebezpieczna, że zagraża zdrowiu zębów? Gromadzą się w niej toksyny i bakterie, których wpływ ma fatalne skutki na stan zakażonego zęba.

Ile trwa leczenia kanałowe?

Leczenie kanałowe na szczęście nie jest czasochłonne i można je z powodzeniem przeprowadzić nawet podczas jednej wizyty. Wszystko zależy oczywiście od poszczególnego przypadku i stanu zakażenia. Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem, które pozwala na większą precyzję w oczyszczaniu kanałów zębowych. Jeśli szukasz odpowiedniego dentysty ze Słupcy, w gabinecie Dentivia znajdziesz specjalistów wykonujących takie zabiegi pod mikroskopem. Oczywiście, problemy z zębami nie są niczym przyjemnym, a leczenie kanałowe to dość poważna interwencja stomatologiczna. Warto jednak zdać sobie sprawę, że czasem konieczna i wykonywana w trosce o zdrowy i piękny uśmiech. Nie należy więc kierować się wieloma mitami na temat tego zabiegu, a zaufać doświadczonym stomatologom.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...