Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczotkowanie zębów jest podstawową czynnością, dzięki której możemy samodzielnie, w domowych warunkach i przy minimalnym nakładzie finansowym, zagwarantować stałą i skuteczną higienę jamy ustnej.

Zapewnia usunięcie bakterii, resztek jedzenia i obniżenie kwaśnego PH. Czynność jest zalecana przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. 

Szczotkując zęby usuwamy szkodliwą płytkę nazębną i redukujemy odbudowujący się niebezpieczny dla naszych zębów kamień nazębny.

Jak poprawnie szczotkować zęby?

Do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej potrzebujemy szczoteczki do zębów, pasty i kilku minut czasu. Zęby należy myć niewielką ilością pasty nałożonej na szczoteczkę. Aby mycie przebiegało prawidłowo, ważne jest ustawienie szczoteczki względem zębów i kierunek szczotkowania względem dziąseł. Szczoteczka powinna być nachylona pod kątem około 45°, a jej ruch – miotełkowy. Zęby należy czyścić ruchem okrężnym, wymiatającym, od strony dziąseł w kierunki korony zęba. Szczoteczka powinna lekko omiatać również same dziąsła.

Mycie zębów najlepiej podzielić na 4 sekcje – prawa górna, prawa dolna i lewa górna, lewa dolna. Każda z sekcji to przód, środek i wewnętrzna strona linii zębów. Wszystkim należy poświęcić tyle czasu, aby skutecznie oczyścić szkliwo i dziąsła. Dentysta Słupca z gabinetów stomatologicznych Dentivia zaleca, aby na jednorazowe mycie zębów przeznaczyć co najmniej 2 minuty.

Okazuje się również, że płukanie zębów po umyciu, powinno nastąpić dopiero po upływie około 30 sekund od zakończenia czynności. Natychmiastowe wypłukanie wodą, może spowodować pozbycie się fluoru zawartego w paście.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Sklepowe półki aż uginają się od ilości i rodzajów dostępnych na rynku szczoteczek do zębów. Jaka będzie najlepsza i którą wybrać?

Zasadniczy podział dotyczy dwóch kategorii. Szczoteczki dzielimy na elektryczne i manualne. 

Do rodziny szczoteczek elektrycznych, należą także szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe.

Szczoteczki manualne dzielimy pod względem twardości włókna na:

  • twarde
  • średnio-twarde
  • miękkie

Wybór szczoteczki w dużym stopniu uwarunkowany będzie naszymi indywidualnymi upodobaniami, ale będzie zależał także od ogólnego stanu zębów i dziąseł. Ważne, aby skutecznie oczyszczać zęby i dziąsła, jednak należy to robić w sposób, który nie jest nieprzyjemny, bolesny czy szkodliwy np. dla podrażnionych i słabych dziąseł.

Dodatkowo wyróżniamy szczoteczki specjalnego przeznaczenia, takie jak:

  • szczoteczki dla niemowląt
  • szczoteczki dla dzieci
  • szczoteczki po implancie

Na rynku dostępne są również szczoteczki jednopęczkowe i szczoteczki międzyzębowe, dzięki którym łatwo można pozbyć się zabrudzeń w okolicach przydziąsłowych i pomiędzy zębami. Oba rodzaje szczoteczek mogą znaleźć zastosowanie także u osób noszących aparat ortodontyczny.

Niezależnie od rodzaju wybranej szczoteczki, każdy może i powinien dbać o zęby w domu. Podstawą higieny jest systematyczna, codzienna rutyna mycia zębów. Wybrana szczoteczka, może być łatwiejsza w użyciu i dać nam większy komfort, jednak podstawą sukcesu nie będzie cena szczoteczki, a regularność i prawidłowe, codzienne szczotkowanie zębów. 

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...