Jak dbać o zęby, aby zawsze były białe?

Specjalistyczne preparaty wybielające? Nowoczesne pasty do zębów czy specjalne szczoteczki? A może domowe sposoby naszych babć – cytryna, woda utleniona lub soda oczyszczona? Pewne jest, że każdy chce mieć piękny, biały uśmiech. Dlaczego zęby nie zawsze są białe i co zrobić, aby poprawić ich wygląd? Dowiedz się o przyczynach i sposobach radzenia sobie z nimi👇


Istnieje kilka przyczyn, dlaczego zęby nie zawsze są śnieżnobiałe

  1. Twoja higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca

Zewnętrzne przebarwienia najczęściej spowodowane są zaniedbaniami w higienie jamy ustnej. Jeśli myjesz zęby, ale nieregularnie i nie szczotkujesz ich w prawidłowy sposób, z całą pewnością odkłada się na nich osad nazębny, który sprzyja powstawaniu kamienia i wpływa na zmianę koloru uzębienia. 

  1. Typowa przypadłość palaczy tytoniu

Osoby, które palą dużo i od długiego czasu, niemal zawsze można rozpoznać po kolorze zębów. Toksyczne substancje smoliste zawarte w papierosach mają niezwykle silne działanie. Podczas wdychania dymu papierosowego, osadzają się w  jamie ustnej powodując przebarwienia. 

  1. Twoje zęby starzeją się razem z Tobą

Naturalnym efektem starzenia się organizmu jest powolny proces degradacji tkanek w całym organizmie. To samo dotyczy zębów, które z czasem tracą naturalną odporność i grubość szkliwa, chroniącego żeby przez czynnikami zewnętrznymi.

  1. Spożywasz produkty, które mają silne barwniki naturalne lub sztuczne. Niektóre produkty spożywcze mają większą niż inne zawartość chromogentów, czyli  substancji roślinnej, która po zastosowaniu utleniacza lub fermentacji wytwarza barwnik. Najbardziej popularne to: kawa, herbata, czerwone wino, coca cola lub pepsi. Są wśród nich również niektóre owoce, np. jagody lub warzywa – buraki.
  1. Zmagasz się z chorobą i przyjmujesz leki

Niektóre medykamenty lub sposoby leczenia, nie pozostają bez wpływu na organizm. Najbardziej wyniszczające są chemioterapie, ale długotrwałe leczenie innymi sposobami, również może mieć negatywny wpływ na stan uzębienia. Jednym z najszybciej reagującym obszarów jest jama ustna i niestety wiele zmian pozostaje nieodwracalna. Jeśli jesteś w trakcie leczenia, sprawdź czy Twoje leki powodują skutki uboczne i porozmawiaj o tym ze swoim dentystą. 

  1. Twoje zęby są genetycznie żółte

Kolor zębów zależy przede wszystkim od odcienia zębiny oraz grubości warstwy otaczającego ją szkliwa. Jeśli szkliwo jest grube, będzie neutralizować kolor zębiny. Jeśli natomiast zębina ma żółte zabarwienia, a szkliwo jest cienkie, Twoje zęby naturalnie będą mieć żółte zabarwienie. 

Jak radzić sobie z przebarwieniami na zębach?

  • Przede wszystkim myj zęby – regularnie i prawidłowo. 

Jeśli zmagasz się z permanentnym problemem z nadmiarem gromadzącego się osadu, pomóc mogą szczoteczki elektryczne lub soniczne. Koniecznie stosuj szczoteczki międzyzębowe i/lub nitkuj zęby.

Aby zachować zdrowe zęby o ładnym kolorze, powinniśmy szczotkować je przynajmniej 3 razy dziennie. Natomiast jeżeli chcemy mieć pewność, że zęby będą białe jak najdłużej, należy dokładnie myć i płukać zęby po każdym posiłku lub spożyciu napoju innym niż woda. Jeśli nie masz możliwości umyć zębów, płucz je płynem do higieny jamy ustnej.

  • Regularnie odwiedzaj stomatologa 

Dbaj o codzienną higienę jamy ustnej w domu, ale nie zapominaj o konieczności regularnych wizyt w gabinecie. Stomatolog Słupca zauważa, że podczas wizyt kontrolnych często diagnozowane są schorzenia jamy ustnej lub zębów, których sami nie jesteśmy w stanie zauważyć. Dentysta może również przeprowadzić konieczny zabieg higienizacji lub służyć poradą w kwestii zachowania promiennego i białego uśmiechu.

Niezależnie od pierwotnej przyczyny, można uznać, że kolor zębów zależy od intensywności i determinacji w higienie jamy ustnej. Dentysta Słupca  z gabinetów stomatologicznych Dentivia, nie ma wątpliwości: nawet jeśli jesteś palaczem czy masz genetyczne żółte zabarwienie, zwiększając intensywność zabiegów higienicznych poprawisz wygląd swoich zębów.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...