Higiena jamy ustnej u osób starszych

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia seniorów. Niestety, wraz z wiekiem zęby stają się bardziej podatne na choroby, takie jak próchnica i paradontoza, dlatego ważne jest, aby seniorzy dbali o swoją jamę ustną.

Jednym z najważniejszych elementów higieny jamy ustnej jest codzienne szczotkowanie zębów. Warto używać szczoteczki o miękkim włosiu i pasty do zębów z fluorem, która pomaga wzmocnić szkliwo zębów i chronić je przed próchnicą.

Prawidłowa higiena jamy ustnej 

Z wiekiem nasze dziąsła stają się bardziej podatne na choroby, a także mogą być bardziej wrażliwe na bodźce, takie jak np. zbyt twarde szczoteczki do zębów czy zbyt silne wypłukiwanie płynem do płukania ust. Dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, stosując szczoteczki do zębów o miękkim włosiu oraz płyny do płukania ust o delikatnym składzie.

Ważne są również regularne wizyty u dentysty. Specjalista taki jak dentysta Słupca, z gabinetów Dentivia, będzie mógł ocenić stan jamy ustnej i ewentualnie zalecić dodatkowe leczenie. 

Ponadto, w przypadku seniorów należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie odpowiedniej higieny języka. Język jest naturalnym siedliskiem bakterii i jeśli nie jest regularnie czyszczony, może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlatego warto stosować specjalne szczoteczki do czyszczenia języka lub przepłukać usta płynem zawierającym bakterie zabijające.

Dlaczego tracimy zęby

Utrata zębów jest częstym problemem u osób starszych. Może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak choroby, urazy, zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej, a także naturalny proces starzenia się. Jednym z najczęstszych powodów utraty zębów u osób starszych jest próchnica. Wraz z wiekiem zęby stają się bardziej podatne na próchnicę, ponieważ szkliwo staje się cieńsze i bardziej kruche. Może to prowadzić do utraty zębów, jeśli nie jest leczone. Innym częstym powodem utraty zębów u osób starszych jest choroba dziąseł, czyli paradontoza. Choroba ta prowadzi do odsuwania się dziąseł od zębów, co może prowadzić do ich wypadania. Warto zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, aby zapobiec utracie zębów z powodu próchnicy i choroby dziąseł.

Kiedy zdecydować się na protezę

Decyzja o założeniu protezy zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb danej osoby. W większości przypadków proteza jest zakładana wtedy, gdy konieczne jest uzupełnienie brakujących zębów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby, urazy, wypadki lub zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej. Proteza jest zwykle zakładana w celu poprawienia estetyki uśmiechu i zwiększenia zdolności do prawidłowego jedzenia i mówienia. Może też pomóc w poprawieniu samopoczucia i pewności siebie danej osoby. 

Jeśli potrzebujesz porady, skonsultuj się ze specjalistą. Gabinety Dentivia, to grono wyspecjalizowanych ekspertów, Warto się z nimi skonsultować, a Twój stomatolog ze Słupcy zapewni Ci  indywidualną poradę dotyczącą zakładania protezy.

Kompleksowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszego dobrego samopoczucia. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i seniorów. Niestety, z wiekiem zaczynamy tracić zęby, co może prowadzić do powstawania przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się bakterie i resztki pokarmowe. Dlatego tak ważne jest, aby osoby starsze zwracały szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i regularnie ją kontrolowały u dentysty.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...