Higiena jamy ustnej u dzieci

Wielu rodziców jest przekonanych, że mycie ząbków u niemowląt i małych dzieci nie jest konieczne. Dzieci mają przecież zęby mleczne. One i tak wypadną. Badania dowodzą jednak, że o prawidłową higienę jamy ustnej należy zadbać jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząb.

Statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny, pokazują jak dalece poważny jest problem próchnicy w Polsce. Ponad 57% dzieci do 3-ciego roku życia ma próchnicę w więcej niż 2 zębach mlecznych. 

/źródło: https://www.power.gov.pl/media/87812/Zalacznik_17.pdf/

Jak zatem zadbać zdrowe zęby naszych pociech i zapobiec poważnym problemom w przyszłości? 

Siła dobrego nawyku

Rodzice często zastanawiają się czy warto myć zęby małym dzieciom? Przecież jedzą zdrowo, bo dbamy o ich dietę. Wybieramy najlepsze produkty, pozbawione cukrów i sztucznych dodatków. Niestety, aby ząbki, które wyrosną były zdrowe i mocne, o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka, należy zadbać jeszcze zanim one się pojawią. 

Stomatolog Słupca z gabinetów stomatologicznych Dentivia, radzi, aby już w drugim miesiącu życia dziecka, rozpocząć przemywanie dziąseł noworodka gazą nasączoną  przegotowaną, letnią wodą. W kolejnych miesiącach można wprowadzić szczoteczkę dla niemowląt, a gdy pojawią się pierwsze ząbki również specjalne pasty do zębów. 

Wypracowanie zdrowego i bardzo istotnego elementu do rutyny codziennej higieny dziecka, jest bardzo ważnym nawykiem, o który rodzic powinien zadbać od najmłodszych lat dziecka.

Higiena jamy ustnej małego dziecka

Maluszek przyzwyczajony do przemywania najpierw dziąseł, później ząbków, będzie tę czynność traktował jako naturalną, taką jak inne zabiegi higieniczne, chociażby mycie rąk.

Dziecko, podobnie jak dorosły, powinno myć zęby dwa razy dziennie, ze szczególnym uwzględnieniem dokładnego wymywania pozostałości jedzenia przed snem. Specjaliści zajmujący się stomatologią dziecięcą, zalecają stosowanie u starszych dzieci preparatów wybarwiających płytkę nazębną, co pomoże w dokładnych oczyszczaniu i może być doskonałą zabawą dla dziecka. 

Dentysta Słupca, radzi również, aby jak najwcześniej rozpocząć regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Przygotuj dziecko do wizyty, Opowiedz jak będzie przebiegała i jak wielu ciekawych rzeczy się dowie. Wybierz stomatologa dziecięcego, który wie jak rozmawiać z małym pacjentem i zaznajomi go ze sprzętem dentystycznym.  W formie zabawy, wizytę adaptacyjną najlepiej przeprowadzić około 1-szego roku życia, a następnie regularnie powtarzać jako wizyty kontrolne.
Należy unikać sytuacji, gdy pierwsza wizyta jest wymuszona problemem z zębami. Jeśli pierwsze spotkanie ze stomatologiem będzie miało przyjazną i miłą formę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie bało się kolejnych.

Jako główny czynnik powstawania próchnicy, przyjmuje się nieprawidłową higienę jamy ustnej oraz ilość spożywanych węglowodanów, głównie cukrów, które obecne są nie tylko w słodyczach. Dlatego, nawet jeśli maluch ma zdrowa dietę, codzienne mycie zębów  jest konieczne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. 

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...