Czym jest bonding zębów i jakie są jego zastosowania?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś patrzeć w lustro i czuć, że twoje zęby nie wyglądają tak, jakbyś chciał? Może masz przebarwienia, nierówności, zęby są za krótkie lub za długie? W takiej sytuacji warto zainteresować się bondigiem zębów – jedną z najpopularniejszych procedur stosowanych w stomatologii estetycznej. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Ci temat i pokazać, jakie są zastosowania bonding zębów.

bonding zębów

Bonding jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej, mającym na celu przede wszystkim poprawę kształtu i wyglądu zębów przy zastosowaniu materiałów i technik wywodzących się z stomatologii zachowawczej. Jest formą rekonstrukcji lub nadania nowego kształtu zębą, przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych. Materiał ma za zadanie poprawić estetykę zębów lub ich funkcjonalność. Procedura ta jest stosunkowo prosta i mało inwazyjna, a efekty są natychmiastowe. Na podobnej zasadzie lekarz dentysta wypełnia ubytki próchnicowe za pomocą żywic kompozytowych. Dentysta Słupca potwierdza, że bonding zębów można wykorzystać w wielu przypadkach. Zalicza się do nich:

  • Poprawa koloru zębów – bonding zębów pozwala na wyrównanie koloru zębów i zniwelowanie przebarwień. Materiał bondingowy można dostosować do koloru naturalnego zęba, co daje bardzo naturalny efekt.
  • Wypełnianie ubytków zębowych – bonding zębów pozwala na wypełnienie małych ubytków zębowych, takich jak otwarte bruzdy lub drobne pęknięcia. Dzięki temu zęby stają się bardziej jednolite i estetyczne.
  • Rekonstrukcja zębów po urazach lub chorobach – bonding zębów pozwala na rekonstrukcję zębów po urazach lub chorobach, takich jak erozja szkliwa czy wypadnięcie fragmentu zęba. Materiał bondingowy może być stosowany do odtworzenia brakującej części zęba, co przywraca pełną funkcjonalność i estetykę uzębienia.
  • Korekcja kształtu i wielkości zębów – bonding zębów pozwala na korektę kształtu i wielkości zębów. Dzięki temu można uzyskać bardziej symetryczny uśmiech, a zęby będą wyglądały proporcjonalnie i estetycznie.

Bonding zębów ma wiele zalet, takich jak łatwość i szybkość przeprowadzenia procedury, niski koszt w porównaniu do innych metod estetycznych oraz bardzo naturalny wygląd zębów po zakończeniu zabiegu. Jednakże, jak każda procedura medyczna, bonding zębów ma również pewne wady, takie jak możliwość odprysku materiału bondingowego, trudności w utrzymaniu czystości oraz niewystarczająca wytrzymałość w przypadku dużych defektów zębów.

Jak przebiega bonding zęba?

Procedura bondingowa składa się z kilku etapów, ale zazwyczaj nie jest czasochłonna i trwa około godziny. Najpierw lekarz stomatolog oczyszcza zęby pacjenta z płytki nazębnej i kamienia nazębnego, używając do tego narzędzi dentystycznych, takich jak skaler. Następnie, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność materiału bondingowego, powierzchnia zęba jest osuszana, a czasami może być lekko podwietrzana lub wyciskana gumką dentystyczną.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie kwasu fosforowego, który stwarza mikroskopijne zagłębienia w emalii, zwiększając przyczepność materiału bondingowego. Kwas fosforowy jest nakładany na powierzchnię zęba przez kilka sekund, a następnie zmywany i osuszany.

Po tym etapie nakłada materiał bondingowy na zęby, który może mieć różne kolory, aby dokładnie dopasować się do koloru naturalnego zęba. Materiał ten jest nakładany na powierzchnię zęba warstwami i formowany przez lekarza, aby uzyskać pożądany kształt i wielkość.

Następnie materiał jest utwardzany za pomocą specjalnego światła UV, który aktywuje substancje chemiczne w materiale bondingowym i pozwala na jego utwardzenie w ciągu kilku sekund. Po utwardzeniu, lekarz dokonuje wykończenia i polerowania zęba, aby uzyskać naturalny wygląd i zapobiec powstawaniu niedoskonałości w materiale bondingowym.

Cała procedura jest stosunkowo szybka i mało inwazyjna, a pacjent natychmiast zauważa poprawę wyglądu swoich zębów. Bonding zębów jest również stosunkowo bezbolesny i w większości przypadków, nie wymaga znieczulenia. Po wykonaniu bondingu zębów, zaleca się unikanie spożywania twardych i lepkich pokarmów przez kilka godzin, aby dać czas na utwardzenie się materiału.

Przeczytaj także ➤ Podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu – higiena i profilaktyka

Bonding zębów – cena

Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na decyzję pacjenta o podjęciu decyzji jaki rodzaj leczenia wybrać jest jego koszt. Cena bonding zębów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak liczba zębów, które mają być poddane procedurze, stopień uszkodzenia zęba, wykorzystany materiał bondingowy oraz lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wykonaniu bondingu zębów, warto skonsultować się z dentystą i poznać koszt zabiegu. Jeśli mieszkasz w okolicach Słupcy, możesz skontaktować się z dentystą Słupca, który pomoże Ci wybrać odpowiednią opcję bondingu zębów i przedstawi kosztorys całej procedury.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...