Czy leczenie kanałowe zębów będzie droższe w 2023?

Czy leczenie kanałowe będzie droższe

Co to jest leczenie kanałowe zębów

Leczenie kanałowe zębów jest procedurą medyczną stosowaną w przypadku poważnego uszkodzenia zęba, kiedy ząb jest uszkodzony na tyle, że przestaje być funkcjonalny i powoduje ból. W trakcie zabiegu usuwa się tkankę martwiczą oraz bakterie z kanałów zębowych, a następnie wypełnia się je specjalnym materiałem.

Dlaczego leczenie kanałowe zębów jest potrzebne

Leczenie kanałowe zębów jest niezbędne w przypadku, gdy tkanka wewnętrzna zęba – miazga – uległa uszkodzeniu w wyniku próchnicy, urazu, lub zakażenia. Bez leczenia ząb może powodować ból, a w skrajnych przypadkach grozi poważnymi powikłaniami, takimi jak ropień czy zapalenie wsierdzia.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Ceny leczenia kanałowego w przeszłości

W przeszłości ceny leczenia kanałowego były stosunkowo stabilne, jednak w ostatnich latach ceny usług stomatologicznych w ogóle wzrosły, co wpłynęło na ceny leczenia kanałowego. Wzrost cen był związany z kosztami materiałów stomatologicznych, postępem technologicznym, a także wzrostem kosztów pracy dentystów i personelu medycznego.

Czynniki wpływające na ceny leczenia kanałowego w 2023

Ceny leczenia kanałowego zębów są uzależnione od wielu czynników, które wpływają na koszty usług stomatologicznych. Wśród czynników decydujących o cenach usług stomatologicznych w 2023, można wymienić m.in.:

A. Inflacja

Wzrost cen jest wynikiem inflacji, która wpływa na ceny wszystkich produktów i usług. Inflacja wpływa na koszty usług stomatologicznych i może być jednym z czynników, które wpłyną na wzrost cen leczenia kanałowego zębów w 2023.

B. Postęp technologiczny

Postęp technologiczny w dziedzinie stomatologii, takie jak ulepszanie narzędzi, stosowanie nowoczesnych technik, materiałów oraz sprzętu, również wpływa na ceny leczenia kanałowego zębów. Nowoczesne narzędzia i metody leczenia kanałowego zębów, chociaż często droższe, zapewniają lepsze rezultaty i wygodę dla pacjenta.

C. Koszty materiałów stomatologicznych

Materiały stomatologiczne, takie jak narzędzia, wypełnienia i inne używane do leczenia kanałowego zębów, stanowią istotny koszt usług stomatologicznych. W związku z tym, wzrost kosztów materiałów stomatologicznych w przyszłości może również wpłynąć na ceny leczenia kanałowego.

Przewidywania dotyczące cen leczenia kanałowego w 2023

A. Prognozy ekonomiczne

Prognozy ekonomiczne sugerują, że ceny usług stomatologicznych mogą nadal rosnąć w kolejnych latach, w tym w 2023. Wzrost cen jest spowodowany wzrostem kosztów materiałów stomatologicznych, kosztów pracy dentystów i personelu medycznego oraz inflacji.

B. Wpływ pandemii COVID-19 na ceny usług stomatologicznych

Pandemia COVID-19 jest jednym z tych wydarzeń, które odcisnęło piętno na cenach usług i towarów na całym świecie. Wiele gabinetów dentystycznych było zmuszonych do wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa, takich jak osłony twarzy, rękawiczki i kombinezony ochronne, co zwiększyło koszty usług. Ponadto, pandemia spowodowała znaczny spadek liczby pacjentów w gabinetach stomatologicznych, co również wpłynęło na ceny usług.

C. Porównanie cen leczenia kanałowego w różnych krajach

Ceny leczenia kanałowego zębów różnią się w zależności od kraju, w którym pacjent przeprowadza zabieg. Na przykład leczenie kanałowe zębów w Polsce jest zwykle tańsze niż w USA czy Wielkiej Brytanii. Stąd wielu obcokrajowców odwiedza nasz kraj właśnie ze względu na możliwość skorzystania z tańszych usług medycznych, utrzymujących się w bardzo wysokim standardzie. Niemniej, cena jaką przyjdzie zapłacić na leczenie, niejednego Polaka przyprawi o ból głowy.

Za leczenie kanałowe zęba jednokanałowego, zapłacimy około 500-700 złotych. Za ząb dwukanałowy to już kwota 600 do 900 złotych, zaś w przypadku zębów posiadających 3 lub 4 kanały za leczenie kanałowe – nawet 1400 złotych.

D. Ceny usług stomatologicznych

Koszty pracy dentystów i personelu medycznego również wpływają na ceny leczenia kanałowego zębów. Różnice w kosztach leczenia kanałowego mogą wynikać również z lokalizacji gabinetu dentystycznego. Na przykład ceny usług stomatologicznych w dużym mieście mogą być wyższe niż w mniejszej miejscowości, takiej jak Słupca. Wpisz hasło dentysta Słupca lub stomatolog Słupca i dowiedz się czy gabinety Dentivia nie oferują usług w niższych cenach.

Leczenie kanałowe NFZ

Leczenie kanałowe na NFZ

Jak czytamy na stonach NFZ Warszawa: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. 2017, poz. 193 j.t. ze.zm.):

Leczenie kanałowe – osobom dorosłym przysługuje leczenie kanałowe od kła do kła (3-3). Dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów obejmujące leczenie do 3 kanałów w zębie.

WAŻNE! Świadczenia gwarantowane, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia są w całości finansowane przez NFZ i nie podlegają współfinansowaniu przez pacjentów. Świadczenia wykonane w innym standardzie, niż określony w rozporządzeniu, w całości finansowane są przez pacjenta.

Jak obniżyć koszty leczenia kanałowego zębów

Pomimo wzrostu kosztów leczenia kanałowego zębów, istnieją sposoby na obniżenie kosztów. Poniżej przedstawiam trzy sposoby, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów leczenia kanałowego, na które Ty masz realny wpływ:

Zdrowe nawyki związane z higieną jamy ustnej

Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów leczenia kanałowego jest zachowanie zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Regularne mycie zębów, nitkowanie i płukanie ust po każdym posiłku może pomóc w zapobieganiu próchnicy i innych chorobom jamy ustnej, które wymagają leczenia kanałowego.

Przeczytaj także:
Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu – higiena i profilaktyka

Regularne wizyty kontrolne u dentysty

Regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów i zapobiegania poważnym chorobom jamy ustnej, takim jak próchnica. Regularne wizyty kontrolne pozwalają na wykrycie i leczenie drobnych problemów z zębami, zanim staną się poważniejsze i wymagają kosztownego leczenia kanałowego.

Wybór ubezpieczenia stomatologicznego

Wybór dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego może również pomóc w obniżeniu kosztów leczenia, w tym leczenia stomatologicznego. Ubezpieczenie stomatologiczne pozwala na pokrycie kosztów usług stomatologicznych, w tym leczenia kanałowego, co może znacznie obniżyć koszt całkowity. Dodatkowo, warto poszukać specjalistycznych gabinetów, świadczących usługi w mniejszych miejscowościach. 

W roku 23, wraz z wzrostem kosztów materiałów stomatologicznych, kosztów pracy dentystów i inflacji, można spodziewać się wzrostu kosztów leczenia kanałowego zębów. Niemniej, istnieją sposoby na obniżenie kosztów leczenia stomatologicznego. Pamiętaj o utrzymanie zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej i regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. 

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...