Czy aparaty na zęby są refundowane przez NFZ?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne w celu poprawy wyglądu i zdrowia swoich zębów. Aparaty ortodontyczne to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwalają na skuteczną korektę wad zgryzu i uzyskanie pięknego uśmiechu. W tym artykule omówimy temat refundacji aparatu ortodontycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz alternatywne sposoby finansowania leczenia ortodontycznego. Jeśli zastanawiasz się, czy aparat na zęby jest refundowany przez NFZ, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Co to jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to urządzenie, które stosuje się w leczeniu wad zgryzu. Składa się z zamocowanych na zębach klamerek, które są połączone drutami, które prowadzą zęby do właściwej pozycji. Dzięki aparatowi ortodontycznemu można skutecznie korygować wady zgryzu, takie jak zbyt duże nachylenie zębów, krzywe zęby, niewłaściwe ułożenie szczęki i żuchwy oraz wiele innych problemów. Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, takie jak stałe, ruchome, przezroczyste, lingwalne oraz wiele innych. Wybór odpowiedniego rodzaju aparatu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wskazań lekarza stomatologa.

Koszty związane z zakupem i użytkowaniem aparatu ortodontycznego

Koszty związane z zakupem i użytkowaniem aparatu ortodontycznego są jednym z największych wydatków związanych z leczeniem ortodontycznym. Koszty zależą od rodzaju aparatu, czasu leczenia, specjalizacji lekarza oraz miejsca, w którym wykonywane jest leczenie. W przypadku prywatnych gabinetów stomatologicznych koszty leczenia ortodontycznego mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Koszty te zazwyczaj dość wysokie, ale warto pamiętać, że odpowiednio dobrane leczenie ortodontyczne może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i estetyki uzębienia. Warto więc przemyśleć decyzję o podjęciu takiego leczenia i porozmawiać na ten temat z ortodontą lub swoim dentystą..

W przypadku pacjentów z wielkopolski, którzy poszukują odpowiedniej specjalizacji, warto skorzystać z usług gabinetów Dentivia. Porady jakich udzieli stomatolog Słupca, mogą  rozwiać wszelkie wątpliwości i udzielić odpowiedzi na pytania związane z leczeniem ortodontycznym i podjąć decyzję o jego rozpoczęciu.

W przypadku placówek NFZ koszty leczenia ortodontycznego są refundowane, ale zazwyczaj tylko w przypadku ciężkich wad zgryzu u dzieci. W ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego wad zgryzu małemu pacjentowi przysługuje leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego do końca 12. roku życia, kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia, zdjęcie pantomograficzne jednorazowo w trakcie całego leczenia ortodontycznego oraz naprawa aparatu do ukończenia 13. roku życia.

Warto jednak pamiętać, że refundacja przez NFZ dotyczy tylko aparatu ruchomego, a nie stałego. Koszty zakupu aparatu ruchomego wynoszą zazwyczaj od 800 do 2000 złotych, a koszty użytkowania wynoszą od 50 do 100 złotych miesięcznie. W przypadku aparatu stałego, koszty zakupu wynoszą zazwyczaj od 1500 do 4000 złotych, a koszty użytkowania aparatu wynoszą od 150 do 300 złotych miesięcznie.

Czytaj także: ➤ Aparat na zęby – jaki wybrać i z jakimi liczyć się kosztami?

Refundacja aparatu ortodontycznego przez NFZ

W ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego wad zgryzu małemu pacjentowi przysługuje:

  • leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – do końca 12. roku życia;
  • kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia;
  • zdjęcie pantomograficzne (czyli zdjęcie wszystkich zębów) – jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego – na takie zdjęcie skierowanie wydaje lekarz ortodonta i wskazuje, gdzie wykonać je bezpłatnie;
  • naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia.

Źródło: www.nfz.gov.pl

Podsumowując, aparaty ortodontyczne są skutecznym rozwiązaniem do korekcji wad zgryzu, ale leczenie ortodontyczne wiąże się z wysokimi kosztami. NFZ refunduje koszty leczenia ortodontycznego tylko w przypadku ciężkich wad zgryzu u dzieci, a koszty zakupu i użytkowania aparatu ortodontycznego zależą od rodzaju aparatu, czasu leczenia i specjalizacji lekarza. Przed podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym, warto zasięgnąć porady ortodonty lub stomatologa i zastanowić się nad alternatywnymi sposobami finansowania takiego leczenia.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...