Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to choroba, która charakteryzuje się niekontrolowanym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami w czasie snu lub podczas dnia. Bruksizm jest schorzeniem, które może prowadzić do poważnych problemów z zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi i mięśniami twarzy.

Niestety, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że cierpią na bruksizm, ponieważ objawy mogą być łagodne lub niespecyficzne. Dlatego też edukacja pacjentów na temat bruksizmu jest kluczowa dla zapobiegania i leczenia tego schorzenia.

W tym artykule omówimy, czym jest bruksizm, jakie są jego objawy i przyczyny, jak diagnozować i leczyć ten problem, a także jakie są najlepsze sposoby na zapobieganie jego wystąpieniu. Warto zwrócić uwagę na te informacje, ponieważ pomogą one w uniknięciu poważnych problemów zdrowotnych związanych z bruksizmem.

Definicja i objawy bruksizmu

Bruksizm jest stanem, w którym pacjent zaciska zęby i zgrzyta nimi w czasie snu lub podczas dnia. Jest to schorzenie, które może prowadzić do poważnych problemów z zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi i mięśniami twarzy. Bruksizm jest zwykle wywołany stresem, napięciem lub nieprawidłowym ułożeniem zębów.

Objawy bruksizmu mogą być różnorodne, ale najczęściej występujące to:

 • ból i napięcie w mięśniach twarzy i szyi
 • ból zębów lub szczęki
 • nadwrażliwość zębów
 • problemy z zasypianiem lub snem
 • uszkodzenia zębów, w tym złamania lub ubytki w szkliwie
 • trudności w otwieraniu lub zamykaniu ust
 • sztywność w stawach skroniowo-żuchwowych

Przyczyny powstawania bruksizmu są różnorodne, ale najczęściej związane są z czynnikami stresowymi, jak również niewłaściwą budową zgryzu lub źle dostosowanymi wypełnieniami zębów. Niekiedy bruksizm jest powodowany przez choroby układu nerwowego, zaburzenia snu lub zbyt duże spożycie alkoholu.

Jeśli podejrzewasz u siebie występowanie bruksizmu, warto udać się do stomatologa. Dentivia to gabinety, w których pomocą służy Ci najlepszy dentysta ze Słupcy.  W ramach diagnostyki może zlecić badania obrazowe lub przeprowadzić testy funkcjonalne, aby zidentyfikować obecność bruksizmu. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Diagnozowanie bruksizmu

Diagnozowanie bruksizmu może być trudne, ponieważ wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że cierpią na ten problem. Dlatego też warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą sugerować występowanie bruksizmu, takie jak ból i napięcie w mięśniach twarzy i szyi, problemy z zasypianiem lub snem, uszkodzenia zębów, trudności w otwieraniu lub zamykaniu ust, czy sztywność w stawach skroniowo-żuchwowych.

Diagnoza bruksizmu wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań, które pozwalają na dokładną ocenę stopnia uszkodzenia zębów i tkanek okołostawowych. Stomatolog Słupca może zlecić badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, które umożliwią dokładną ocenę stanu stawów skroniowo-żuchwowych oraz ewentualnych uszkodzeń tkanek okołostawowych.

Kolejnym etapem diagnozowania bruksizmu może być ocena zgryzu, która pozwala na wykrycie nieprawidłowości w ułożeniu zębów, mogących wpływać na pojawianie się bruksizmu. Stomatolog wykorzystuje w tym celu specjalne narzędzia, takie jak szczękoczułki i planimetrie, które pozwalają na dokładne zbadanie zgryzu i ocenę, czy jest on właściwie ułożony.

Przeczytaj także: ➤ Krzywe zęby u dzieci i dorosłych

Stomatolog może również zlecić pacjentowi monitorowanie swojego zachowania w domu, aby ocenić stopień intensywności bruksizmu. Pacjent może być poproszony o noszenie urządzenia do monitorowania snu, takiego jak aparat do monitorowania ruchów żuchwy, aby zarejestrować nawyki związane z ruchami żuchwy i zębów.

Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i jego przyczyn. Istnieje wiele metod leczenia, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawieniu komfortu pacjenta. W zależności od przypadku, stomatolog może zalecić jedną lub kilka metod leczenia, które obejmują:

 1. Leczenie objawowe – stosowanie leków przeciwbólowych, rozluźniających mięśnie lub relaksujących z pomocą masaży.
 1. Farmakoterapia – stosowanie leków zmniejszających skurcze mięśni oraz zmniejszających pobudzenie układu nerwowego, które są związane z bruksizmem.
 1. Terapia behawioralna – polega na wprowadzeniu zmian w nawykach pacjenta, takich jak zmiana sposobu oddychania, unikanie napojów alkoholowych i kofeiny, a także wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych.
 1. Aparatologia dentystyczna – stosowanie specjalnych nakładek lub nakładek relaksacyjnych, które zapobiegają niszczeniu zębów, a także pomagają w zmniejszeniu skurczów mięśni żuchwy i łagodzeniu objawów bruksizmu.

Przeczytaj także: ➤ Aparat na zęby – jaki wybrać i z jakimi liczyć się kosztami?

Ważne jest, aby pacjent zrozumiał, że bruksizm to schorzenie, które wymaga stałej kontroli i leczenia. W przypadku zaniedbania leczenia, bruksizm może prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów i tkanek okołostawowych, a także prowadzić do bólu i dyskomfortu. Dlatego też, warto regularnie odwiedzać stomatologa, aby kontrolować stan zębów i okolicznych tkanek, a także monitorować objawy związane z bruksizmem.

Zapobieganie bruksizmowi

Choć nie ma sposobu na zapobieganie bruksizmowi, istnieją metody, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jego wystąpienia. Kilka przykładów metod zapobiegania to:

 • Unikanie stresu i napięcia – Bruksizm często występuje w wyniku stresu i napięcia. Warto szukać sposobów na redukcję stresu, takich jak regularne ćwiczenia fizyczne, medytacja, czy terapia.
 • Unikanie alkoholu i kofeiny – Te substancje mogą wpływać na zaburzenia snu i prowadzić do pojawiania się bruksizmu. Warto unikać ich lub ograniczyć ich spożycie.
 • Zmniejszenie napięcia mięśni – Stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak masaż mięśni twarzy, może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni, które jest związane z bruksizmem.
 • Dbając o higienę snu – Warto unikać pozycji spania na brzuchu, które mogą powodować napięcie w mięśniach szyi i twarzy. Ważne jest również, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę w sypialni i unikać czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń snu, takich jak hałas i światło.
 • Regularne wizyty u stomatologa – Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze zgryzem i zębami, a także pomagają w monitorowaniu stanu zębów i okolicznych tkanek.

Podsumowanie

Bruksizm to choroba polegająca na niekontrolowanym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami w czasie snu lub podczas dnia. Objawy bruksizmu mogą być różnorodne, ale najczęściej występują ból i napięcie w mięśniach twarzy i szyi, problemy z zasypianiem lub snem, uszkodzenia zębów, trudności w otwieraniu lub zamykaniu ust, czy sztywność w stawach skroniowo-żuchwowych, które w konsekwencji mogą powodować kolejne schorzenia. Diagnozowanie bruksizmu wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań, a leczenie zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i jego przyczyn. Warto zwrócić uwagę na metody zapobiegania bruksizmowi, takie jak unikanie stresu i napięcia, zmniejszenie napięcia mięśni, dbanie o higienę snu oraz regularne wizyty u stomatologa.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...