Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko szczotkowanie zębów. Prawidłowe i regularne szczotkowanie zębów w domu stanowi oczywiście podstawę codziennej rutyny i jest jednym z najważniejszych elementów, o który minimalnym nakładem finansowym, możemy zadbać sami. Jednak higiena jamy ustnej to także dieta i regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej możemy podzielić na: choroby zębów, głównie spowodowane próchnicą i choroby tkanek – dziąseł, języka, podniebienia i wewnętrznej części policzków.

Zepsute zęby to problem bolesny i nieprzyjemny, dodatkowo bardzo niekorzystnie wpływający na inne układy w organizmie człowieka. Chore zęby mogą mieć poważny wpływ i konsekwencje w układzie otolaryngologicznym, ale również w pokarmowym, oddechowym  czy krwionośnym.

Podobnie niepokojąco poważne konsekwencje mogą mieć pozostałe choroby jamy ustnej. Kandydoza, afty jamy ustnej, liszaj i opryszczka, z pozoru małe zmiany, często są bagatelizowane, a to poważny błąd. Żadnych chorobowych zmian w jamie ustnej nie należy bagatelizować. Ich nieleczone stany przewlekłe, mogą spowodować przedostawanie się chorobotwórczych zarazków w głąb organizmu i doprowadzić do poważnych powikłań innych układów, np. pokarmowego lub krwionośnego.

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są ważne?

Wielu z nas, niesłusznie uważa, że jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, wizyty u lekarza dentysty nie są potrzebne. Bardzo często trafiamy do stomatologa dopiero wówczas, gdy zaczynamy odczuwać ból. Ból jest wynikiem długotrwałego, ostrego stanu zapalnego i leczenia w takich okolicznościach z pewnością nie należy do przyjemnych.

Zgodnie z zaleceniami, wizyta kontrolna u dentysty powinna odbywać się raz na pół roku. W większości przypadków będzie miała rutynowy przebieg. Stomatologia zachowawcza to przede wszystkim prewencja wszelkich chorób jamy ustnej. Lekarz stomatolog oceni stan jamy ustnej, ewentualnie zleci leczenie lub usunięcie kamienia nazębnego.

Dlaczego nie chodzimy do dentysty?

Zakłada się, że znaczna część Polaków cierpi na chroniczny lęk przed dentystą, nazywany dentofobią. Na myśl o gabinecie stomatologicznym, pacjenci wyobrażają sobie iście dantejskie sceny, co uniemożliwia im podjęcie decyzji o wizycie.

Częstą przyczyną niechęci do dentysty jest trauma z dzieciństwa lub inne nieprzyjemne zdarzenie. Dość powszechnym problemem jest to, że po nienajlepszym zakończeniu współpracy z poprzednim lekarzem, nie umiemy zdecydować się na kontakt i zaufanie innej placówce. Często szukamy opinii wśród znajomych lub w Google. Wpisując hasło Dentysta Słupca znajdziesz profesjonalne i nowoczesne gabinety stomatologiczne Dentivia. To przyjazne pacjentom miejsce, gwarantuje dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych, świadczonych na najwyższym światowym poziomie. Dbamy o małe i te większe ząbki. Z największą dokładnością oglądamy całą jamę ustną, zapobiegając rozwojowi chorób jamy ustnej.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...