Aparat na zęby – jaki wybrać i z jakimi liczyć się kosztami?

Aparaty na zęby stały się w dzisiejszym świecie niezwykle popularne, a wręcz “modne”. Młodzi ludzie czy dzieci, które kiedyś były wyśmiewane z powodu aparatu, dziś są codziennym widokiem i nikogo już nie dziwią. Co takiego zmieniło się w naszym świecie, że aparat z obiektu kpin, stał się niemal pożądanym przez młodzież elementem wyglądu? 

Co to jest aparat na zęby?

Aparat na zęby to urządzenie stosowane w leczeniu ortodoncyjnym. Jego zadaniem jest korekcja wad zgryzu o proporcji zębów. Może być stosowany zarówno u dzieci jak u dorosłych. Aparat może składać się z różnych elementów, takich jak druty, łuk, sprężyny, a także elementów,  których zadaniem jest przytwierdzenie aparatu do zębów, na przykład klamer czy zamków. Aparat zwykle jest w pełni dostosowywany do potrzeb leczenia i budowy szczęki pacjenta. W trakcie leczenie ortodonta reguluje jego naciąg, dbając o jego optymalne naprężenie. 

Kim jest ortodonta i na czym polega leczenie ortodontyczne?

Ortodonta to specjalista w dziedzinie ortodoncji, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Sama ortodoncja jest dziedziną stomatologii, więc ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w korygowaniu wad zgryzu. 

Leczenie ortodontyczne to ważna gałąź stomatologii, która polega leczeniu na leczeniu nieprawidłowości ułożenia zębów w jamie ustnej. Z jednej strony prowadzi to do kompleksu związanego z wyglądem, ale z drugiej strony jest także poważnym obciążeniem zdrowotnym. Nieleczone wady zgryzu powodują, że zęby stają się trudniejsze w prawidłowym czyszczeniu, stają się więc bardziej narażone na choroby przyzębia i próchnicę. Dowiedz się więcej, ➤ Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Wady zgryzu, obciążają też mocniej mięśnie żwacze, co może objawiać się bólami głowy, karku, kręgosłupa.

Powody wad zgryzu

Wady zgryzu mogą być dziedziczne lub nabyte. Po naszych przodkach dziedziczymy kształt i budowę czaszki, w wielu przypadkach to właśnie geny determinują również kształt zębów. Należy przypuszczać, ze jeśli w rodzinie występowały wady zgryzu, będa one przekazane dalej. 

Wśród głównych powodów wad zgryzu wymienia się wady:

 1. Genetyczne – odziedziczone po przodkach
 2. Wrodzone – mogą być skutkiem wad rozwojowych i chorób
 3. Nawykowe – nadmierne ssanie palca czy smoczka u dzieci
 4. Nawykowe związane z nieprawidłową dietą u dzieci – np. niejedzenie twardych pokarmów
 5. Niektóre choroby – np. reumatologiczne
 6. Niedobory witaminy D i wapnia 

Rodzaje aparatów i jak dobrać właściwy?

Dobór aparatu ortodontycznego jest uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wady i musi być . W zależności od jej stopnia i rodzaju, wieku pacjenta, a także jego stylu życia i preferencji, wybierany jest odpowiedni aparat ortodontyczny. Najpopularniejsze rodzaje aparatów:

 • aparaty ruchome 
 • aparaty stałe cienkołukowe 
 • aparaty samoligaturujące
 • aparaty stałe estetyczne
 • aparaty podniebienne
 • miniimplanty ortodontyczne

Stomatolog Słupca, podczas wnikliwej konsultacji zaproponuje wstępny plan przebiegu leczenia. Kompleksowe leczenie obejmuje też stałe wizyty kontrolne w trakcie noszenia oraz po zdjęciu aparatu.

Leczenie ortodontyczne zwykle trwa około 18 miesięcy, ale może być krótsze lub dłuższe, w zależności od przebiegu leczenia.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne i ile kosztuje?

Pierwsze spotkanie z ortodontą, to tzw. konsultacja. Podczas tej wizyty dentysta ze Słupcy dokona badań, wykonana fotografie wewnątrzustne i zewnątrzustne. Koszt takiej wizyty, to około 150 zł. Kolejnym krokiem będzie pobranie wycisków i modeli diagnostycznych, co kosztuje około 100 złotych. Przygotowanie planu leczenia- alnaliza zdjęć RTG, modeli giagnostycnyh, omówienie kolenych etapów – 200 złotych.

Koszt samego aparatu zależeć będzie od dobranego rodzaju. Średnio koszt standardowego aparatu stałego na jedną część szczęki to koszt około 1500-2000 złotych, ale np. aparat estetyczny może kosztować nawet 3 razy więcej, a aparat ruchomy to koszt poniżej 1000 zł. Do całkowitego kosztu leczenia należy doliczyć również koszt wizyt kontrolnych, które należy przeprowadzać co około 5 tygodni, przez cały okres leczenia.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...