8 pytań najczęściej zadawanych w gabinecie stomatologicznym

Witajcie na naszym blogu! Dziś postanowiliśmy zebrać 10 pytań, które często pojawiają się na fotelach gabinetów stomatologicznych. Znajdziecie tu odpowiedzi na Wasze wątpliwości dotyczące zdrowia jamy ustnej, metod leczenia i pielęgnacji zębów. Przygotujcie się na porcję wartościowych informacji!

 1. Jak często powinienem odwiedzać dentystę?

Częstotliwość wizyt kontrolnych u dentysty może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Jak potwierdza dentysta ze Słupcy, zasadą jest, że wartość odwiedzić gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na sześć miesięcy, jednak niektórzy pacjenci mogą wymagać częstszych wizyt ze względu na stan swojego zdrowia jamy ustnej, np. choroby dziąseł, duże ryzyko próchnicy czy ortodontyczne leczenie.

Czynniki wpływające na częstotliwość wizyt kontrolnych to m.in. wiek pacjenta (dzieci i seniorzy wymagają bardziej regularnych kontroli), dieta, nałogi (palenie papierosów, alkohol), higiena jamy ustnej, historii próchnicy czy obecność chorób ogólnoustrojowych. Istotne jest, abyś sam monitorował stan swojego zdrowia jamy ustnej, ponieważ regularne wizyty kontrolne pozwalają dentystom na wczesne wykrywanie problemów oraz ich odpowiednie leczenie, co może zapobiec poważnym komplikacjom.

Przeczytaj także: ➤ Podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu – higiena i profilaktyka

 1. Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, może budzić obawy u pacjentów ze względu na ból. Jednak warto zaznaczyć, że współczesne metody znieczulenia sprawiają, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, oczyszczeniu, dezynfekcji oraz wypełnieniu kanałów korzeniowych.

Współczesne metody znieczulenia, takie jak znieczulenie nasiękowe, przewodowe czy komputerowe, pozwalają na całkowite zablokowanie bólu w trakcie zabiegu. Dzięki temu pacjent czuje jedynie lekki dyskomfort podczas manipulacji narzędziami w jamie ustnej. Po zakończonym zabiegu, w związku z usunięciem źródła infekcji, ból powinien ustąpić. W niektórych przypadkach może wystąpić lekki dyskomfort po znieczuleniu, który można łatwo złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

Przeczytaj także: ➤ Na czym polega leczenie kanałowe?

 1. Czy białe plomby są lepsze od srebrnych (amalgamatowych)?

Białe plomby, zwane również kompozytowymi, są obecnie bardziej popularne od srebrnych plomb (amalgamatów) ze względu na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, białe plomby są znacznie bardziej estetyczne, ponieważ idealnie imitują kolor zębów, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne.

Przeczytaj także: ➤ Wypełnienie kompozytowe czyli jakie?

 1. Jak mogę uniknąć próchnicy i chorób dziąseł?

Aby uniknąć próchnicy i chorób dziąseł, kluczowe jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Oto kilka istotnych zasad, które pomogą chronić zdrowie Twoich zębów i dziąseł:

 • Mycie zębów
  Czyszczenie zębów szczoteczką z miękkim włosiem przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty, a ruchy powinny być dokładne i delikatne.
 • Nitkowanie
  Codzienne nitkowanie zębów pozwala usunąć resztki pokarmowe oraz bakterie z przestrzeni międzyzębowych, gdzie szczoteczka nie dociera.
 • Płyn do płukania ust
  Stosowanie płynu do płukania ust o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym może wspomóc walkę z bakteriami odpowiedzialnymi za próchnicę i choroby dziąseł.
 • Wizyty kontrolne u dentysty
  Regularne wizyty kontrolne co najmniej raz na sześć miesięcy pozwalają na wczesne wykrywanie problemów oraz zapobieganie poważniejszym komplikacjom.
 • Zdrowa dieta
  Spożywanie posiłków bogatych w witaminy i minerały, unikanie nadmiernego spożycia cukrów i kwasów oraz utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej.

Przeczytaj także: ➤ Profilaktyka paradontozy

 1. Czy implanty są dla każdego?

Implanty zębowe to nowoczesna metoda uzupełnienia braków zębowych, która polega na wszczepieniu tytanowego korzenia zęba w kość szczęki lub żuchwy. Implanty pozwalają na odbudowę utraconych zębów, przywracając funkcję żucia oraz estetykę. Choć implanty są dla wielu pacjentów doskonałym rozwiązaniem, nie są one odpowiednie dla każdego.

Wskazania do implantacji obejmują: brak jednego lub większej liczby zębów, dobrą ogólną kondycję zdrowotną pacjenta, wystarczającą ilość kości do wszczepienia implantu oraz zdolność do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej.

Przeciwwskazania do implantacji mogą obejmować: choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby serca), zaburzenia krzepnięcia krwi, terapię immunosupresyjną, palenie tytoniu, alkoholizm, niewystarczającą ilość kości wymagającej przeszczepu czy niekontrolowane choroby przyzębia.

W przypadku, gdy implanty nie są odpowiednie dla pacjenta, istnieją alternatywne metody uzupełnienia braków zębowych, takie jak protezy czy mosty. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Przeczytaj także: ➤ Implanty zębów cena pięknego uśmiechu?

 1. Jak wybielić zęby bez uszkodzenia szkliwa?

Aby wybielić zęby bez uszkodzenia szkliwa, warto skorzystać z profesjonalnych metod wybielania oferowanych przez dentystów. Przykłady takich metod to wybielanie nakładkowe pod kontrolą stomatologa oraz wybielanie oksydem wodoru w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalne metody wybielania są bezpieczne dla szkliwa i zapewniają efekty, które utrzymują się dłużej niż w przypadku stosowania środków wybielających w domu.

Jeśli zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu, ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta i wybierać produkty o umiarkowanym stężeniu aktywnych substancji. Należy również unikać nadużywania środków wybielających, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Dbając o efekty wybielania, warto pamiętać o kilku zasadach: unikaj spożywania pokarmów i napojów, które mogą powodować przebarwienia (np. kawa, herbata, wino, sosy sojowe), utrzymuj właściwą higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie, a także regularnie odwiedzaj dentystę na wizytach kontrolnych.

Przeczytaj także: ➤ Stomatologiczne i domowe sposoby na wybielenie zębów

 1. Jak prawidłowo szczotkować zęby i jaką pastę używać?

Prawidłowe szczotkowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Wybierz odpowiednią szczoteczkę
  Szczoteczkę o miękkim włosiu, która pozwala na delikatne czyszczenie zębów bez uszkodzenia szkliwa i dziąseł. W przypadku trudno dostępnych miejsc, warto wybrać szczoteczkę o małej główce.
 • Technika szczotkowania
  Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem dziąseł i wykonuj krótkie, delikatne ruchy w przód i w tył, starając się oczyścić każdą powierzchnię zęba. Pamiętaj również o czyszczeniu języka oraz wewnętrznej powierzchni policzków.
 • Czas szczotkowania
  Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie, po każdym posiłku, przez co najmniej 2 minuty, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną.
 • Wybierz odpowiednią pastę do zębów
  Wybierz pastę dostosowaną do Twoich potrzeb, np. z fluorem, do zębów wrażliwych, przeciw płytkowej czy wybielającej. W razie wątpliwości, skonsultuj się z dentystą.
 • Regularna wymiana szczoteczki
  Wymieniaj szczoteczkę co 3-4 miesiące, gdy włosie zaczyna się rozchodzić lub zużywać.

Przeczytaj także: ➤

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

 1. Czy szczepienia przeciw próchnicy są skuteczne?

Szczepienia przeciw próchnicy opierają się na zasadzie immunizacji organizmu przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za rozwój próchnicy, głównie Streptococcus mutans. Szczepionki mają na celu pobudzenie układu odpornościowego do wytwarzania przeciwciał, które neutralizują działanie bakterii oraz hamują ich zdolność do tworzenia biofilmu i płytki nazębnej.

Chociaż koncepcja szczepień przeciw próchnicy jest interesująca, obecnie nie ma szczepionki przeciw próchnicy dostępnej na rynku, która byłaby szeroko stosowana i uznana za skuteczną. Badania nad szczepionkami przeciw próchnicy są w toku, a wyniki niektórych eksperymentów wykazały obiecujące rezultaty, jednak wciąż brakuje długoterminowych badań potwierdzających ich skuteczność, bezpieczeństwo oraz optymalne dawkowanie.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Równie interesujące artykuły

Co to jest bruksizm?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to...

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy

Profilaktyka paradontozy jest bardzo ważna, ponieważ choroba ta, może prowadzić do utraty zębów i poważnych problemów...

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej, jest podstawą zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Higiena, to nie tylko...